Kış bahçeleri cam balkon sistemleri ile kapatılması şeklinde oluşturulan alanlardır.

Kış Bahçesi

Kışın evlerimizden dışarı çıkarak sosyal bir alanda üşümeden kışın keyfini çıkarabilmemiz bir hayli zordur. Soğuk kış aylarının şartları nedeniyle çoğu kişi evinden çıkma konusunda dahi tereddüt eder. Bu noktada müstakil ev sahiplerinin evlerinin yanına ekstra bir bahçe yaptırmaları ve bu bahçeyi kışın zorlu şartlarını dışarıda tutacak şekilde tasarlatmaları mümkündür. İşte bu söz konusu evlerimizden ek şekilde yapılan bahçelere kış bahçesi dekorasyonları adı verilmektedir. Bu tipte bahçelerin çok çeşitli türde tasarımlarının varlığından bahsetmek mümkün, ayrıca camlarının teknik özelliklerinden, genişliklerinden, içlerinde yapılabileceklerden ve daha pek çok özelliklerinden bahsedebiliriz. Bu yazımızda sizlere kış bahçesi modelleri, dekorasyonları ve fiyatları hakkında da bilgiler vermeye çalışacağız. Mümkün olduğu kadar kış bahçeleri ile ilgili bir rehber niteliğinde olan yazımız içerisinde bu bahçeler hakkında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Eğer böylesi bir bahçe yaptırmayı düşünüyorsanız, evinize bağlı şekilde bu tür müsait bir alan varsa bu durumda bu yazımızı okumanızı ve içerisinde sizin için en uygun bilgileri bulmanızı tavsiye ediyoruz. Size bu konuda pek çok öneride bulunacağız.


Kış Bahçelerinin Kullanım Alanları

Kış bahçesi modelleri son yıllarda ülkemizde oldukça yaygın şekilde tercih edilmeye başlandılar. Bu türde bahçeleri müstakil evlerin yakınında tercih etmek mümkün olduğu gibi bunları ayrıca günümüzdeki kafelerin de yaygın şekilde tercih ettiklerini görüyoruz. Kış bahçelerini tercih eden diğer gruplara iş yerlerini ve restoranları da ekleyebiliriz. İş yerlerinde bu tür alanlar sayesinde çalışanlar ve yöneticiler geçici olarak rahatlama şansı bulabilirler. Özellikle kışın kapalı ortamında dışarı ile bağlantısı kalmayan insanlar çalışma temposu içerisinde aşırı yorgunluklar yaşayabilirler. Kış bahçeleri gibi alanlar sayesinde çalışanların hem sigara – kahve içmek, hem de yoğun iş stresinden biraz da olsa uzaklaşmak için fırsatları oluyor diyebiliriz. Kış bahçesi dekorasyonları türü bahçelerin tercih edildiği yerler hakkında detaylı bilgi verelim:


Evlerde: Evlerimizin yakınında konuşlanan kış bahçeleri sayesinde kışın tadını çıkarma konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. İster karlı, ister yağmurlu havalarda üşümeden doğayla iç içe bir ortamda bu kapalı bahçelerimizde oturma fırsatı yakalayabiliyoruz. Kış bahçesi türü bahçeler evler için oldukça ideal tasarımlara da sahipler. Hemen hemen evin yanındaki her alanın, yeterli şekilde genişletilerek ve tasarlanarak kullanılması mümkün. Kış bahçeleriniz içerisinde oturabilir, kahvenizi yudumlayabilir, çocuklarınızla birlikte kaliteli bir ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik eğer sigara içiyorsanız bu tür yerlerde üşümeden vakit geçirmeniz de söz konusudur. Kış bahçeleri illa ki, fotoğraflarında gördüğünüz kadar çok geniş yerler olmak zorunda da değildirler. Müstakil evlerinizin bahçeye doğru açılan kesimlerinde bir camekan ile bu tür bahçelerin tasarlanması söz konusudur. Bu sayede eviniz içerisinde daha geniş bir alana ve kışın soğuğunda kalmadan kışın tadını çıkarmaya fırsatınız olur.


İş yerlerinde: İş yerlerinde de kış bahçeleri son yıllarda yaygın şekilde tercih edilmeye başlandı. Çalışanların kışın soğuk ortamında dışarıda rahatlama şansı bulmaları bir hayli düşüyor. Çoğu iş yeri çalışanı kışları dahi yemeklerini iş ortamı içerisinde yedikleri için, dışarı ile olan bağlantıları kopabiliyor. Bu tür durumlarda müstakil yerlerde olan iş yerlerinin en iyi seçeneklerinden birisi bir kış bahçesi yaptırmaktır diyebiliriz. Tabi apartman içerisinde bulunan iş yerlerinin böylesi bir seçeneği yok, ama özellikle müstakil ofislere sahip iş yerlerinde kışın soğuğundan korunmak için bir kış bahçesi seçeneği ön plana çıkıyor diyebiliriz. Kış bahçesi sayesinde çalışanlar daha sosyal bir ortamda birbirleri ile etkileşime geçebiliyorlar ve üretilen işlerin kalitesi de artış gösteriyor. Yöneticiler bu tür alanlarda çalışanlarla etkileşime girebiliyorlar ve onların sorunlarına çözüm getirme noktasında daha verimli olabiliyorlar. Kış bahçelerinin bir iş yeri içerisinde gerek sahip olunan mekanın tasarımı açısından gerekse de, çalışanların verimi açısından etkisinin bir hayli büyük olduğunu söyleyebiliriz.


Restoran ve kafelerde: Restoran ve kafe gibi yerlerin vazgeçilmez alanlarından bir tanesi de kış bahçeleridir. Kışın dışarıda üşümeden oturma fırsatı sunan bu bahçeler sayesinde restoran ve kafelerde keyifli vakit geçirmek söz konusudur. Çoğu restoran bu alanları müşterilerinin açık hava ihtiyaçlarını gidermesi için yaptırmayı tercih ederler. Bu tür alanlarda kafe ve restoranlar modern sobalar kullanırlar. Bu sayede kış bahçesi ortamının sıcaklığının belirli bir seviyede sabit şekilde tutulması da mümkün hale gelir. Günümüzde çoğu kafenin kışın dahi, kış bahçesi türü dış mekanlarda canlı müzik türü etkinlikler düzenlediğini görüyoruz. Kısacası kış bahçeleri restoran ve kafelerin en vazgeçilmez bölümlerindendir. Kafeler ve restoranların önemli kısımları dış bahçeleridir. Kışın bu tür alanların kış bahçesi tasarımı şeklinde dizayn edilmesi sayesinde müşteri sayısının arttırılması ve bu alanların da aktif şekilde kullanılması söz konusudur. Her ne kadar kafelerde çok yaygın olarak tercih edilse de restoranlarda daha az talep gördüğünü de belirtebiliriz. Buna rağmen restoranlar da bu tipte bahçeleri yaptırmalıdırlar. Çünkü müşterileri kış bahçeleri içerisinde çaylarını, kahvelerini yudumlayarak ortamın tadını çıkarabilirler.


Kış Bahçeleri Nasıl Yapılıyor?

Yukarıda kış bahçelerinin kullanım ve tercih alanlarıyla ilgili örnekler vermeye çalıştık. Bu tür alanların genişletilmesi söz konusu. Fakat genel olarak en fazla tercih edilen yerlerin yukarıda sıraladığımız yerler olduklarını söyleyebiliriz. Peki kış bahçeleri nasıl yapılıyor? Kış bahçesi dekorasyonları yapılırken nelere dikkat ediliyor ve toplamda elde edilen sonuçlar nelerdir?


Kış bahçesi yapımı evlerinizin balkonlarının veya müstakil evlerin bahçelerinin bir bölümünün çeşitli yöntemlerle kapatılmasıyla dizayn ediliyorlar. Bu alanlarda kışın rahat nefes almak da bu sayede mümkün hale geliyor. Bu tür tasarımları yaparken jaluzi cam tasarımları en yaygın şekilde kullanılan tasarımlardır diyebiliriz. Ek olarak zip perdelerin ve şeffaf silikonların cam panelleri kapatmak için kullanıldıklarını da söyleyebiliriz. Bu paneller sayesinde kapalı, camlarını istediğiniz zaman pratik şekilde açarak havalandırabileceğiniz bir alana sahip oluyorsunuz. Bu alanı balkonlarınızda tercih etmeniz halinde, her ne kadar toprakla veya ev bahçelerindeki zeminle bağlantısı olan bir alanınız olmasa da, bu tür alanların da ailenizle iyi vakit geçirmek için ideal alanlar olduklarını söyleyebiliriz. Diğer bir seçenekte ise, müstakil evlerin bahçelerinin üzerine kurgulanabilen kış bahçesi modelleri vardır. Bu tür tasarımlar sayesinde kışın da bahçenizin keyfini çıkarmanız söz konusudur. Kış bahçesi yaptırmaya karar verdiğinizde ustalar gelerek evlerinizde bahçenin yapılacağı yerin ölçüsünü alırlar. Bu sayede panellerin boylarının ve genişliklerinin belirlenmesi mümkün hale gelir.


Kullanılacak cam panellerin boylarının, genişliklerinin ve sayılarının belirlenmesinin ardındansa, eğer varsa gerekli yapıların kurgulanması ve panellerin yerleştirilmesi işlemlerine geçilir. Daha sonra kış bahçesi tasarımınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bu noktada bahçelerinizde bulunan bitkileri de düşünmek gerekiyor. Bahçenin tasarımı süresince tercih ettiğiniz bitkilerin kış bahçesi dışında, bazılarınınsa içerisinde kalması söz konusu. İçeride kalan bitkilerin mutlaka kış bahçesi dekorasyonları içerisinde şartlara uyum sağlayabilecek bir bitki olması gerekmekte. Aksi takdirde bitkiye zarar gelmesi söz konusu. Bu nedenle bahçenin yapımında müşterilerin bahçelerinde yaptırmayı düşündükleri kış bahçesinin tasarımı konusundaki rolleri de büyük. Kış bahçesi içerisine aldığı alanları yeşil ve nefes alabilir alanlar olarak korumak zorundadır. Bu noktada kullanılan malzemenin ve tasarım payının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Firmamızı seçerken bu unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


Kış Bahçelerinin Özellikleri

Kış bahçeleri temelde bahçelerin cam balkon sistemleri ile kapatılması şeklinde oluşturulan alanlardır. Tercihe bağlı olarak bu alanların üst kısımlarının kapatılması da söz konusudur diyebiliriz. Teras kapatma tekniği adı verilen bu teknik sayesinde gerek evler, gerek iş yerleri, gerekse de kafe ve restoranlar için tam bir kış bahçesi ortamı elde etmek mümkün hale geliyor. Teras kapatma tekniği sayesinde çok kaliteli tasarımların oluşturulması da söz konusu hale geliyor. Bu tür alanlarda genelde teras kapatma tekniğinin yanı sıra, yan camlar katlanabilir şekilde tasarlanırlar. Bu sayede yaz aylarında tekrardan camların açılarak, ortamın açık alan şeklinde kullanılması mümkün hale gelir. Kış ve sonbahar aylarında ise söz konusu mekan tekrardan kış bahçesine çevrilebilmektedir. Bu sayede teras kapatma tekniği çok yönlü bir kullanım sunmuş olur. Bu teknikle kurgulanan tasarımların özellikle kafe ve restoranlarda yaygın şekilde kullanıldığını görebilirsiniz. Teras kapatma tekniğinin birkaç özelliği bulunmakta bunlara göz gezdirelim:


Teras kapatma tekniği ile yapılan kış bahçesi dekorasyonları, her mevsimde kullanılabilir bir özelliğe sahiptir. Her ne kadar mekanın çatı kısmı kapalı olsa da, yan camlar sürgülü camlardır ve kolaylıkla açılıp kapanabilirler. Bu sayede kış bahçesi yazları bir yaz bahçesine dönüşebilir. Teras kapatma tekniği ayrıca Güneş Kırıcı adı verilen bir özelliğe de sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle gündüzleri dışarıdan gelen güneş ışınlarının büyük kısmını içeri almaz ve içeride sera etkisinin oluşmasına izin vermez. İçeride sera etkisinin oluşması ise içeride sıcaklığın aşırı artış göstermesine sebep olabilmektedir. Bu durum içerideki sıcaklığın korunması açısından sorun yarattığı için Güneş Kırıcı adı verilen paneller kullanılmaktadır. Bu sayede kış bahçesi içerisinde ısıtma, mekan sahipleri tarafından rahatlıkla kontrol edilebilir.


Teras kapatma tasarımı sayesinde kış bahçelerinin çok kaliteli bir görünüme kavuşturulması mümkün hale gelir. Bu tasarımlar tamamen mekana özgü şekilde oluşturulurlar. Günümüzde hemen hemen her mekanda ayrı bir kış bahçesi dekorasyonları görmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu tasarımların uygulanamayacağı dış mekanda bulunmamaktadır. Mekanın tasarımı her ne şekilde olursa olsun bu tasarım uygulanabilirdir. Hatta içerisinden ağaç geçen yerlerde dahi teras kapatma tasarımının uygulandığını görebilirsiniz. Ülkemizde pek çok yaratıcı mekanın bu türde tasarımları kullanmaya başladıklarını ve müşterilerine hitap etme noktasında büyük gelişmeler kaydettiklerini görüyoruz.


Kış bahçelerinin dış camları da şeffaf özelliğe sahiptir. Bu sayede dışarıda her şeyin görülmesi söz konusu hale gelmektedir. Şeffaf camlar kışın kar yağarken, yağmur yağarken dahi dışarıda olan biteni görmenizi sağlarlar. Bu sayede çok keyifli bir ortamda arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle iyi vakit geçirmeniz de söz konusu hale gelir. Kış bahçesi dekorasyonları tasarımlarının belki de en çok ilgi çeken özelliklerinin şeffaf cam özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.


Kış Bahçesi Modelleri

Kış bahçesi dekorasyonları türü tasarımları tamamen evinizin veya kafe – restoranınızın tasarımı ile uyumlu bir şekilde yaptırmanız söz konusu. Genelde kış bahçesi modelleri içerisinde ahşap dayanaklı modellerin en yaygın şekilde tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Bu modellerde ahşap üzerine yerleştirilen cam bölmeler kullanılırlar. Bu cam bölmelerin, ahşapla uyumu sayesinde kış bahçesi, kışın ortamı ile uyumlu bir hale gelmiş olur. Ahşap tasarımların, kendi doğal renginde bırakılmaları veya çeşitli renklere boyanmaları da söz konusudur.


Kış bahçesi modelleri arasında seçim yaparken sitemizden çeşitli modellerin görsellerine bakarak karar verebilirsiniz. Düz teras kapama türü tasarımları tercih edebileceğiniz gibi, yukarıda üçgen şeklinde birleşen tasarımları tercih etmeniz de mümkündür. Veyahut teras kapama sisteminizin binanın üst kısımlarından aşağıya doğru eğimli şekilde konuşlandırılması da söz konusudur diyebiliriz. Bu tür tasarımlar mekanı inceleyen ustaların size yapacakları önerilerle de şekillenebilir. Kış bahçesi yaptırmayı düşündüğünüz alanların uygun konumlarına göre simetrik olmayan teras kapama modellerinin dahi mekana uygulanması söz konusudur diyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, içeriden geçmekte olan bir ağacın dahi kış bahçesi modelleri ile uyumlu bir şekilde kurgulanması mümkün. Bu noktada seçimin tamamen size bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Kış bahçelerini evlerin veya kafelerin bir eklentisi olarak tercih edebileceğiniz gibi, örneğin apartmanları ortak alanlarına da böylesi mekanları yaptırabilirsiniz. Bu sayede ortak kullanım alanına sahip, kışın herkesin bir arada vakit geçirebileceği, üşümeden pratik bir şekilde içinin ısıtılabileceği de bir mekana sahip olmuş olursunuz. Kış bahçesi modelleri içerisinde böylesi seçenekleriniz olduğunu da sizlere hatırlatalım.


Kış bahçeleri tasarlanırken herhangi bir bölmesi açılır şekilde tasarlanabilirler. Bu bölmelere üst tavan bölmelerinin açılır kapanır olması, dış cephenin tamamıyla açılabilir olması veya sadece bir bölümünün açılabilir olması da dahildir. Sürmeli şekilde açılabilen bu camlar ayrıca katlanabilir şekilde de kullanılabilirler. Bu sayede kış bahçesi, dekorasyonları açısından kullanıcılarına sayısız seçenek sunmaktadır diyebiliriz. Üstelik renk olarak da illa ki belirli renkleri tercih etmenize de gerek yoktur. Farklı renk seçenekleri bu tür yapılar ortaya çıkarılırken sizlere sorulur ve buna göre karar vermeniz mümkün hale gelir.


Kış Bahçelerinin Kullanım Ömürleri

Kış bahçeleri sizlere ve ailenize ferah şekilde yaşama ortamı sunuyor. Bu alanı sunarken oldukça kaliteli şekilde inşalarının yapıldığını da hatırlatalım. Bu tür sistemlerin kurulumunda çelik taşıyıcılar kullanılmaktadır. Bu sayede uzun sürelerce kullanılabilen alanların üretilmesi mümkün hale geliyor diyebiliriz. Çok uzun yıllar kullanılabilen kış bahçelerinin çelik taşıyıcıları herhangi bir dış etkiye karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu tür sistemlerin çatı kısımlarının cam sistemler olması gibi bir zorunluluğu da bulunmamaktadır diyebiliriz. Tercih etmeniz halinde, branda veya tente de kullanılabilir. Fakat cam çatı tasarımına sahip bölmelerle daha uzun ömürlü ve daha kaliteli bir kış bahçesi ortamı sağlamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.


Kış bahçeleri ayrıca kullanıcılarına su tahliye sistemleri de temin eder. Yan profillerden yapılan su tahliyesi sayesinde kış bahçelerine herhangi bir su sızması da söz konusu da değildir. Kış bahçesi sistemleriniz içerisine otomatik şekilde açılıp kapanır camlar ekletmeniz de mümkündür. Bu sayede müşterilerinize daha kaliteli bir ortam sağlamanız da mümkün hale gelir diyebiliriz. Bahçeleriniz içerisinde el veya otomatik kontrollere sahip zip perdeler ekletebilmeniz de hem kış bahçelerinin daha verimli olmasını hem de daha şık bir görüntünün elde edilebilmesi için önemlidir.


Kış Bahçesi Fiyatları

Kış bahçesi fiyatları doğrudan yaptıracağınız alanın büyüklüğüne göre değişim gösterir. Kış bahçesi fiyatları camların özellikleri ve teras bölümünün kapatılıp kapatılmayacağı doğrudan fiyata etkiyen faktörler arasında gösterilebilir. Bununla birlikte eğer böylesi bir bahçe yaptırmayı düşünüyorsanız, alanı iyi şekilde değerlendirmenizi de tavsiye ederiz. Kaliteli parçaların ve camların kullanılması bahçenizin herhangi bir bölmesinde sorun çıkmasına da engel olacaktır. Bu sayede uzun yıllar boyunca bahçenizi güvenli şekilde, kışın soğuk şartlarından uzak şekilde kullanabilirsiniz. Kış bahçesi fiyatları, hemen hemen tüm yapımcılarda ortalama fiyatlara sahiptir ve bu fiyatlar doğrudan inşa edilecek alanın büyüklüğüne göre değişim gösterir. Kış bahçesi fiyatları noktasında fiyata etkiyen diğer faktörlere örnek olarak aşağıdakileri göstermek mümkündür diyebiliriz:


Kış bahçesi fiyatları teras kapama yapmak isteyip istemediğinize göre önemli ölçüde değişim gösterir. Alanın ne kadar geniş bir alan olduğuna ek olarak terasın kapatılıp kapatılmayacağı önem kazanıyor diyebiliriz.


Üstelik teras alanını camla kapatılıp kapatılmayacağı da fiyatlara önemli ölçüde etki gösteriyor diyebiliriz. Eğer bu alanı tente veya branda ile kapatmayı tercih ederseniz, bu durumda fiyatlar önemli ölçüde düşme gösterecektir. Tente veya branda seçeneğinin daha çok küçük kafeler türü yerlerde yaygın şekilde tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Bu tür yerler de yaygın şekilde kişilerin kısa süreli oturmaktan keyif aldıkları alanlar olabilmektedir. Fakat eğer kış bahçesi alanında müşterileriniz uzun süreler oturmasını istiyorsanız bu durumda mutlaka teras bölmesini camla kapatmanız gerektiğini söyleyebiliriz.


Kış bahçesi fiyatları içerisinde tercih ettiğiniz ek özelliklerin de fiyatlara etkidiğini söylemek mümkün. Katlanır ve sürme camlar arasında çok ciddi bir fiyat farkı bulunmamakla birlikte, kış bahçesi fiyatları açısından ön kapının otomatik açılır kapanır olmasını tercih ettiğinizde de fiyatları artış gösterdiğini söylemek mümkündür. Kullanılan sürgü sistemleri içerisindeki teknik özelliklerin kalitesinin de fiyatlara etkisi bulunmaktadır. Gerek camlarda, gerekse de diğer aksamlarda kullanılan malzemeler fiyata etkide bulunmaktadır.


Kış Bahçesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Kış bahçesi modelleri içerisinden seçim yapmadan önce mutlaka bu konuda tecrübeli firmamızı tercih etmenizi öneririz. Tercih edeceğiniz firmamızın tamamen size özgü ve size yönelik çözümü sunması önem kazanır. Eğer firma belirli konularda belirli tasarımları gerçekleştiremeyeceğini söylüyorsa bu durumda farklı bir firma olan bizi tercih edebilirsiniz. Kullanılan malzemelerin ve firmanın tecrübesinin de en üst seviyelerde olması gerekmektedir. Aksi takdirde kış bahçesi başlangıçta kaliteli bir görüntü verse de, ileride beklediğiniz performansı gösteremeyebilir. Bu noktada Güneş kırıcı camlar kullanan firmamız sizlere sürdürülebilirlik konusunda sunduğumuz hizmetin daha ideal olduğunu da söyleyebiliriz. Kişiye ve mekana özgün çözümler sunabilen firmamız üstelik kış bahçesi fiyatları konusunda da uygun seçenekleri sizlere sunduğunu da hatırlatalım. Bu şekilde firmamızı seçmeniz sizin ve mekanınızın toplam kalitesi için çok daha yerinde olacaktır.


Kış Bahçesi Referansları

kis-bahcesi_1kis-bahcesi_1
kis-bahcesi_2kis-bahcesi_2
kis-bahcesi_1kis-bahcesi_1
kis-bahcesi_3kis-bahcesi_3
Kış BahçesiKış Bahçesi
Kış BahçesiKış Bahçesi
Kış BahçesiKış Bahçesi
Kış BahçesiKış Bahçesi
Kış BahçesiKış Bahçesi
Kış BahçesiKış Bahçesi